Bugün - 15 Ağustos 2020 CumartesiKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kırıkkale COVİD-19’a bir kurban daha verdi Koronavirüs tedbirleri kapsamında Salgın Denetiminde pilot il se&ccedi..
Büyük baş kurban kesimi 400 TL

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kırıkkale’de Kurban Hizmetleri Komisyon oluşturuldu.

Güncel Haberi - 28 Temmuz 2020 Salı

(13:03)

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kırıkkale’de Kurban Hizmetleri Komisyon oluşturuldu. İlk toplantısını yapan komisyon Kırıkkale’deki kurban kesim yerlerini ve kesim ücretlerini belirledi. Buna göre, Cumartesi kapalı pazar yeri, Kaletepe, Yenimahalle ve Bahçelievler kapalı pazar yerlerinde kurban kesilebilecek. Büyük baş kurban kesimi 400 TL, küçük baş ise 50 TL olarak belirlendi.

 HER TÜRLÜ TEDBİRLER ALINDI

Valilik Makamının oluru ile Vali Yardımcısı Başkanlığında, Belediye Başkanlığı, İl Müftülüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kırıkkale Şube Temsilcisinden “Kurban Hizmetleri Komisyonu” oluşturuldu. Toplanan komisyon aldığı kararları kamuoyuna açıkladı. Yapılan açıklamada “31 Temmuz – 03 Ağustos 2020 tarihleri arasında idrak edilecek kurban bayramının vatandaşlarımız tarafından huzur içerisinde kutlanması, kurban kesecek vatandaşlarımızın dini hükümlere, çevre ve halk sağlığına riayet edilerek kurbanlarını kesebilmelerine yardımcı olunması amacıyla “Kurban Hizmetleri Komisyonu” tarafından gerekli her türlü tedbir alınmıştır.

 

KURBAN SATIŞ YERİ;

Arpalık Çukuru Mevkiinde meskun bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü binası karşısındaki Belediye Açık Hayvan Pazar yeri olarak belirlenmiş ve buraya 20 Temmuz 2020 tarihi itibari ile hayvan sevkiyatları başlamıştır.

 

KURBAN KESİM YERLERİ VE KESİM ÜCRETLERİ

Belediye Başkanlığı ile sözleşmesi bulunan “Yaren Et ve Et Ürünleri” tarafından işletilen Belediye Mezbahanesi (Belediye Canlı Hayvan Pazar Yeri bitişiği), İl Özel İdaresine ait, özelleştirilen Hasandede El-Taş Özel Mezbahanesi, Bu tesislerde kurbanlarını kestirecek olanlar makbuz karşılığı olmak üzere, büyükbaş hayvanlar için kurbanı kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti 400.00 (Dörtyüz) TL, küçükbaş hayvanlar için kurbanı kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti  50.00 (Elli) TL ödeyeceklerdir. Kurban kesim randevusu ilgili firmalar tarafından verilecektir.

 KENDİ İMKÂNLARIYLA KURBAN KESMEK İSTEYENLER İÇİN KURBAN KESİM YERLERİ

Kendi imkânlarıyla kurban kesmek isteyenler için kurban kesim yerleri olarak aşağıdaki yerler belirlenmiştir; Cumartesi kapalı pazar yeri, Kaletepe kapalı pazar yeri, Yenimahalle kapalı pazar yeri, Bahçelievler kapalı pazar yeri, Burada kendi imkânlarıyla kurban kesecek olanlar herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir.

KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİNDE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Covid-19 bulaş riskini en aza indirmek maksadıyla kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacaktır. Satış ve kesim yerlerinde ağız ve burnu kapatacak şekilde maske kullanılacak, en az 1,5 metre (3-4 adım) mesafe kuralına uyulacaktır. Satış ve kesim yerleri ile bunların giriş ve çıkışlarında gerekli hijyen şartlarına riayet edilecektir. Hayvan satış alanlarına Koronavirüs belirtisi (ateş ve solunum sıkıntısı) olanlar alınmayacaktır. Müşteri ve satıcı arasında bulaş riskini önlemek maksadıyla tokalaşma vb. hususlara dikkat edilecektir.

 

KESİM YERLERİNDE PERSONEL GÖREVLENDİRMESİ

Kurban satış ve kesim yerlerine yeteri kadar veteriner hekim, din görevlisi, Zabıta Müdürlüğünce zabıta ekibi, Temizlik İşleri Müdürlüğünce temizlik elemanları görevlendirilmiştir. Ayrıca Bayram günleri ilgili kurumlardan oluşan bir komisyon denetim görevi yapacaktır.

 

KAÇAN KURBANLIK HAYVANLARI YAKALAMA EKİBİ

Satış ve Kesim yerlerinden kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için Belediye Veteriner Müdürlüğünce “Kurbanlık Hayvan Yakalama Ekibi” oluşturulmuştur. Bu konuda Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün (0318) 295 10 32 numaralı sabit telefonundan yardım alınabilecektir. Komisyonca belirlenen Kurban satış yerlerinin dışında başta Samsun yolu bulvarı ve itfaiye çevresi olmak üzere cadde, sokak, herhangi bir yerde kurbanlık satışına ve kesimine müsaade edilmeyecek ve bu konuda Belediye Başkanlığı Zabıta Ekipleri gerekli kontrolleri yapacaklardır. Ancak kendi imkânlarıyla bahçelerinde kurban kesmek isteyenler hijyen ve çevre temizliğine dikkat etmek şartıyla kurbanlarını kesebileceklerdir. Kurban etlerinin hijyenik şartlara sahip olmayan malzemeler ile ve hijyen kurallarına uygun olmayan mekanlarda işlenmemesi büyük önem arz etmektedir.

 

KURBAN OLARAK KESİLECEK HAYVANLARDA BULUNMASI GEREKEN NİTELİKLER

Vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan satın alırken “Sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için: En az iki kameri yaşlarını bitirmeleri gerekir. (708 günü doldurmuş olması gerekir) İki yaşını bitirdikleri kesin olarak bilinen büyükbaş hayvanların kapak atmamaları kurban olmalarına engel olmaz. Yine kapak attığı halde iki yaşını doldurmamış olurlarsa kurban olarak kesilemezler. Doğumu kesin olarak bilinmeyen büyükbaş hayvanlar için kapak atma, bir ölçü olarak kabul edilebilir. Koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra kurban edilebilir. (Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olursa kurban edilebilir.) Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, kurban edilmesine mani teşkil etmez.

 KURBAN OLARAK KESİLMESİ DİNEN UYGUN OLMAYAN HAYVANLARDAKİ NİTELİKLER

Sığır cinsi hayvanların en az iki kameri yaşını doldurmamış olması, (708 günü doldurmuş olması gerekir.) Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün olan, Bir veya iki gözü kör olan, Bir veya iki boynuzu kökünden kırık olan, Dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik olan, Dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olan, Kurban ile ilgili diğer hususlarda Müftülüklerden ve ALO 190 Fetva Hattını arayarak bilgi alabilirsiniz” ifadelerine yer verildi. Haber: Mehmet Erkoç 


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 212

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

İtfaiyecilerden doğum günü sürprizi
Portakal ve mandalinaya rağbet
İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyonu yapıldı
Hak ettikleri ceza verilecek
Sağlık-Sen’den fedakar personellere ziyaret
Sulakyurtlular iftar sofrasında buluştu
Belediyeye 13 bin litrelik hibe vidanjör
Erbakan ölüm yıldönümünde unutulmadı

Diğer Haberler

Türk Metal üyeleri grevde
GENEL TEMİZLİK MALZEMESİ ALIMI İŞİ
SOYLU SEÇMENLE BULUŞTU
Dinek marka ürünleri artık sofrada
Çocukların market ve pazara girmesi yasaklandı
Büyük baş kurban kesimi 400 TL
Sisli hava etkili olacak
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
MHP’li Öztürk sorunları dinliyorMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Halil Ö..
En Çok Okunanlar
DELİCE BEYAZINA İHANET ETMEYİN Delice Belediye Başkanı Turgut Özdem’den üzüm satıcıla.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,86Yazılım - Web Aksiyon