Bugün - 15 Ağustos 2020 CumartesiKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kırıkkale COVİD-19’a bir kurban daha verdi Koronavirüs tedbirleri kapsamında Salgın Denetiminde pilot il se&ccedi..
Hepatit'den aşıyla korun

Dünya Hepatit Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr.

Sağlık Haberi - 28 Temmuz 2020 Salı

(12:59)

Dünya Hepatit Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “Viral hepatitler tüm dünyada yaygın olarak görülen ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 325 milyon kişi hepatit B ve hepatit C nedeniyle enfekte olmakta, yılda 1,4 milyon kişi ise viral hepatitlere bağlı gelişen siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitirmektedir” diye konuştu.

 KARACİĞER KANSERİNE YOL AÇAR

Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı kapsamında başta risk altındaki kişiler olmak üzere tüm toplumun farkındalığının arttırılması, bulaşmanın önlenmesi, hastalığın erken tespiti ve tedavisi ile siroz ve kanser gelişiminin önlenmesine yönelik faaliyetler yürütülmektedir.  Hepatit, en basit anlamıyla karaciğerin iltihabıdır. Hepatitler, tüberkülozdan sonra en sık ölüme yol açan enfeksiyon hastalığı olup pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Viral hepatitler ise başta Hepatit A, B, C, D ve E virüsleri olmak üzere farklı virüs tiplerine sebep olmaktadır. Hepatit B ve Hepatit C virüsleri uzun vadede kronik karaciğer hastalığı, siroz veya karaciğer kanserine yol açabildiği için ayrı bir sağlık sorununa sahiptir.

 HEPATİT A

Virüs ile kirlenmiş su ve besinlerle salgınlara yol açabilen, kötü hijyenik koşullarda kolaylıkla kişilere bulaşabilen bir hastalıktır. Çocukluk çağlarında hafif belirtilerle geçirilen Hepatit A enfeksiyonu, ileri yaşlarda daha ağır seyretmekte ve şiddetli karaciğer hastalığı ile ölümlere yol açabilmektedir. Ülkemizde hijyen kurallarına ve temizlik koşullarına uyum, temiz su kaynaklarına ulaşımın artışı, sosyoekonomik koşullarla ilgili diğer göstergelerin iyileşmesi ve 2012 yılı sonu itibariyle başlayan hepatit A aşı uygulamaları sonucunda ülkemizde hastalık görülme sıklığı 2018 yılında yüz binde 0,33’e düşmüştür. Halen ülkemizde çocuklara 18. ve 24. aylarda, risk grubundaki kişilere de en az 6 ay ara ile 2 doz halinde sağlık kuruluşlarımızda ücretsiz hepatit A aşısı uygulanmaktadır.

 

HEPATİT B VE HEPATİT C NASIL BULAŞIR

Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünlerinin transfüzyonuyla. Sterilize edilmemiş cerrahi malzemelerin kullanıldığı tıbbi ya da diş müdahaleleriyle. Kullanılmış enjektör paylaşımıyla, Tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımıyla. Sterilize edilmemiş araçlarla dövme, akupunktur ya da vücut takılarının uygulanmasıyla. Hepatit B ve C taşıyıcılarının aile içi temasıyla, Anneden bebeğe doğumda ve sonrasında ve Güvenli olmayan cinsel ilişkiyle bulaşabilir.

 

ÜCRETSİZ AŞI

Hepatit B hastalığından korunmanın en etkili yolu aşı yaptırmaktır. Ülkemizde Hepatit B aşısı 1998 yılı itibariyle rutin çocukluk çağı aşı takvimine eklenmiştir. 2005-2009 yılları arasında okullarda yapılan destek aşılamaları ve risk grubu aşıları uygulamaya alınmıştır. Hepatit B aşısı ülkemizde bebeklere, ilk dozu doğumda, 2. ve 3. dozları ise 1 ve 6 aylıkken,  risk grubundaki kişilere ise 0, 1 ve 6 ay takvimi ile 3 doz olarak ve ücretsiz uygulanmaktadır.  Hepatit C virüsü bulaşma yolları, Hepatit B virüsü bulaşma yolları ile benzer olmakla birlikte esas yayılma yolu enfekte kan ve kan ürünleri ile doğrudan temastır. Ancak enfekte kan ile temas etmiş diğer vücut sıvıları da bulaşma açısından kaynak olabilir. Hepatit C virüsüne karşı aşı henüz bulunmamaktadır ancak kullanılmaya başlayan yeni ilaçlarla tedavide ‰95’in üzerinde iyileşme sağlanmakta, genel sağlık sigortası kapsamında tedavi ücretsiz sağlanmaktadır. Aşı dışında hepatitlerden korunmanın en etkili yolu, koruma önlemlerinin alınmasıdır.

 

HEPATİT D

Bu virüs, hepatit B virus (HBV) enfeksiyonu olan kişilerde hastalığa yol açar. HBV’nin yokluğunda enfeksiyon yapamaz. Fakat hafif seyreden HBV enfeksiyonunu daha ağır ve hızlı seyreden bir hastalığa dönüştürebilir. HDV kan ve kan ürünleri temasıyla, kas içi veya damar içi enjeksiyonlarla, deri ve mukoza yoluyla ve cinsel yolla bulaşabilir.

 KORUNMA AŞISI

Hepatit E: Virüs (HEV) fekal-oral (dışkı ile temas) yol ile bulaşır, vahşi ve evcil hayvanlarda bulunur ve akut enfeksiyona yol açar. Gebelikte geçirildiğinde Hepatit E hastalığı daha ciddi seyreder. Özellikle gebelerde son 3 aylık dönemde düşük, erken doğum, ciddi karaciğer yetmezliği ile ölüm riskinin artmasına sebep olabilir. Hepatit E virüsünün spesifik bir tedavisi ve aşısı yoktur. Anneden bebeğe HBV bulaşmasının önlenmesi için gebelik döneminde anne adayları Hepatit B ve C virüs enfeksiyonu yönünden tetkik edilerek değerlendirilmekte ve gebelik sonrası kişisel korunma yöntemleri hakkında annelere bilgiler verilmektedir. Hepatit B pozitif bulunan gebelerde bebeği korumak amacıyla yenidoğan aşı ve immunglobulin uygulanmaktadır” dedi. Haber: Mehmet Erkoç


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 218

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

Ölüm ve ölüm nedenleri istatistikleri açıklandı
Ek gösterge düzenlemesi kapsayıcı olmalıdır
Yeni İl Sağlık Müdürü Uğur Tiftikçi Oldu
NRP uygulayıcı eğitimi yapıldı
Tıp Bayramında ağaç diktiler
60 hasta taburcu oldu
Kırıkkale'de bebek ölüm hızı binde 8,8
Pazarda temassız satış

Diğer Haberler

Özel öğretim öğrencilerine meslek eğitimi
Memleketin derdini de biliyoruz, dermanını da
Şehit Çamkara kabri başında anıldı
Nisan ayında 404 konut satıldı
Veli ziyaretleri başladı
İlçelerde ABD’ye Kudüs tepkisi
Kırıkkale’nin dış ticaret verileri açıklandı
Böyle öğretmene can feda
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
MHP’li Öztürk sorunları dinliyorMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Halil Ö..
En Çok Okunanlar
DELİCE BEYAZINA İHANET ETMEYİN Delice Belediye Başkanı Turgut Özdem’den üzüm satıcıla.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,11Yazılım - Web Aksiyon